Virtual Reality (sanal gerçeklik), teknoloji kullanılarak oluşturulan kurgular ile gerçek ve hayalin birleştirilmesidir. Sanal öğrenme ortamları, gelişen teknolojinin eğitim-öğretim ortamlarına dahil edilmesiyle birlikte öğrencilerin öğrenme deneyimlerini zenginleştirmek için tasarlanmış platformlardır.

Bilgisayar çağıyla gündelik hayata giren kavramlardan biri olan Virtual Reality yaşamın kendisine benzeyen, bilgisayar destekli ve interaktif bir çevrenin deneyimlenmesidir. Özellikle görsel ve işitsel araçlar kullanılarak var olan ya da kurgusal bir atmosfer deneyimi yaşanabilirmektedir. VR uygulamaları ile gün geçtikçe tat ya da koku gibi duyuları da etkileyecek şekilde zenginleştirilmesi konusunda çalışmalar devam etmektedir.

Virtual Reality Nerelerde Kullanılıyor?

Milenyum sonrası gelişen ve giderek daha fazla mobilite kazanan teknolojiler ile sanal gerçeklik uygulamaları da birçok sektörde kullanılmaya başlamış ve son tüketici tarafından da ulaşılabilir hale gelmiştir. Akıllı gözlükler, VR gözlükleri son günümüzde son tüketici tarafından ulaşılabilir konumdadır.

Donanım ve yazılım geliştiricileri sayesinde giderek daha çok alanda hızlı birer deneyim sunan bu teknolojiler geleceği etkileyecek güçlü faktörler arasındadır. Eğitimden sağlığa, otomotivden endüstriye pek çok alanda akıllı ekran ve gözlükler aracılığıyla yavaş yavaş sanal gerçeklik deneyimlenmeye başlamıştır.

Sanal Gerçeklik’in (Virtual Reality) çıkış alanlarından olan savunma ve eğlence sektörleri ise diğer yandan liderliği elinde tutmaktadır. Bu alanlarda insanı yapabilecekleri açısından zenginleştiren, hayatı kolaylaştıran ve benzersiz çözümlerle yenilikçi uygulamalar ortaya çıkmaktadır. Hedeflenen deneyimlere, bilgiye ulaşmanın günümüzde en yaygın ve kolay yolu olan cep telefonları sayesinde sınırlarını aşmak kolaylaşmaktadır. Mobil erişim ve internet, sıradan kulaklık ya da gözlüğün içine sığdırılarak teknoloji ve bilim yaşamımıza daha çok entegre olmuştur.

Günümüzde oyun sektöründe çığır açan aygıtlar giderek yaygınlaşmaktadır. Eğlenceyle yarışan bu teknolojilerin, sağlık ve eğitim sektörüne yansımaları da unutmamalıdır. Robotik ameliyat teknolojilerinde ve simülasyon eğitim olanaklarında ise zaten gelişmekte olan bir kullanım söz konusudur.

Gelecekte Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik uygulamalarının kişisel uygulamalarda etkisinin gelişmesi beklenmektedir. Konsol ve bilgisayar oyunlarının bu teknolojinin hızlı ilerlemesinde çok büyük payı bulunmaktadır. Oyun sektöründe de sanal gerçeklik yaşam benzeri ve fantastik dünyalara uyarlanmaya devam edecektir. Sinema ve edebiyat dünyasının, bilimsel incelemelerin sanal gerçeklik kullanılarak üç boyutlu makale benzeri materyallere dönüşmesi olasılığı VR uygulamaları açısından heyecan verici yenilikler olarak karşılanmaktadır. Bir yandan keşfetme duygusuna hitap edecek seyahat konseptleri, ekstrem sporlar ve ulaşılması güç yerler yine bu teknoloji aracılığıyla son tüketicinin evlerine kadar ulaşacaktır.